ADİL SEÇİM PLATFORMU BASIN TOPLANTISI YAPTI

İçinde Konfederasyonumuzun da olduğu; 24 Haziran 2018 Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ne yönelik olarak sandık güvenliği çalışmalarını kapsamlı bir şekilde sürdüren Adil Seçim Platformu, 21 Haziran’da Ankara’da, “Sandık Güvenliği Bilgilendirme” basın toplantısı yaptı.

Toplantıda yapılan açıklama şöyle:

“Adil Seçim Platformunun ikinci basın toplantısına hoş geldiniz. Platformumuzun kuruluşunu ve yapacağı çalışmaları ilan ettiğimiz basın toplantısından bu yana 3 hafta geçti. Bugün burada bu süre içinde yaptığımız çalışmaları, üç gün sonra yapılacak seçimlerin yurt genelinde huzur içinde geçmesi ve adil bir şekilde sonuçlanması için yapacaklarımızı sizlerle paylaşmak ve sizler aracılığıyla kamuoyuna duyurmak için karşınızdayız.

Bildiğiniz gibi, biz aşağıda imzası bulunan siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, sivil inisiyatifler, emek ve meslek örgütleri temsil ettiğimiz milyonlarca seçmenin dileği, beklentisi doğrultusunda, ülkemizde adil ve güvenli bir seçim ortamının sağlanması, 24  Haziran seçimlerinde halk iradesinin her türlü şaibeden uzak şekilde sandığa yansıması için güçlerimizi birleştirdik ve Adil Seçim Platformu’nu oluşturduk.

Temel hedefimiz, yaklaşan seçimlerde sandığa gidecek olan ve hangi partiye oy verirse versin her seçmenin oyunun kullandığı gibi çıkması, seçimin adaletli bir şekilde, güvenlikle sonuçlanmasıdır. Erken seçim ilanıyla birlikte bu temel hedef etrafında bir araya geldik ve 59 milyon 391 bin 328 seçmenin her birinin isteği olduğuna inandığımız adil bir seçim için hep birlikte çalıştık, çalışıyoruz.

Aşağıda açıklayacağımız çalışmalarımızın ve ülkemizin siyasi tarihinde bir ilk olan bu birlikteliğimizin tüm seçmenlerin huzur ve güven içinde sandık başına gitmesi için yüreklendirici bir etki yaratacağına inanıyoruz. Birazdan açıklayacağımız çalışmalarımız ardından 24 Haziran’da seçim güvenliği sorununu gerekçe göstererek sandık başına gitmemek için haklı tek bir sebep kalmayacağı kanaatindeyiz! Bu çerçevede, yaptığımız çalışmalar ve aldığımız önlemler şöyle:

24 HAZİRAN’DA TÜM GÜN SANDIK BAŞINDAYIZ!

–       Adil Seçim Platformu katılımcısı tüm siyasi partiler, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve sivil inisiyatifler sandık kurulu görevlisi ve müşahit görevlendirmelerini, tek bir sandık boş kalmayacak şekilde hep birlikte yapmak üzere yola çıktık.

–          Bu çerçevede, Türkiye sathında kurulacak 181.869 sandığın %99,6’sında, seçmen sayısı itibariyle 59 milyon seçmenin %99,9’unun oyunun güvenliğini garanti edecek şekilde yaklaşık 415.000 sandık kurulu üyesi ve bugün itibariyle yaklaşık 195.000 müşahit görevlendirmesi yaptık. Sandıkların kurulduğu andan seçim sonuçları sağlıklı bir şekilde ortaya çıkana kadar yüz binlerce görevli ve gözlemcimizle etkin bir şekilde sandıkların başında hazır bulunacağız.

–          Seçmenlerin tümünün sandık başından bize bilgi geçebileceği, sandık tutanaklarının görsellerini iletebileceği ve tüm gün canlı destek alabileceği “ADİL SEÇİM UYGULAMASI”nı geliştirdik ve online platformlardan tüm seçmenlerin kullanımına sunduk.

OY VERME İŞLEMİ BİTTİĞİ ANDAN İTİBAREN SANDIK PEŞİNDEYİZ!

–       Oy verme işlemi bittiği andan itibaren sandık başındaki görevlilerimiz eliyle, tüm sandıkların ıslak imzalı birleştirme tutanaklarını Adil Seçim Platformu bileşeni siyasi partilerin seçim merkezlerine ulaştıracağız.

–       “Adil Seçim” uygulaması ve kurulan tutanak karşılaştırma sistemi eliyle seçim sonuçlarını hızla, hiçbir şüphe ve şaibeye mahal vermeyecek şekilde, gerçek zamanlı olarak görecek ve kamuoyu ile de bu bilgiyi paylaşacağız.

–          Kimseyi markaja almayacağızkimsenin kimseyi markaja almasına göz yummayacağız, her seçmenin oyunu özgürce ve huzur içinde kullanması için ve hangi partiye oy verirse versin her seçmenin oyunun sandığa atıldığı gibi çıkması için sandık kurulu üyelerimizle, müşahitlerimizle ve yurdun dört bir yanında görevli binlerce gönüllü avukatımızla anayasanın ve yasaların verdiği bütün gözetim, denetim yetkimizi sükunet ve kararlılıkla kullanacağız.

SEÇİM GÜNÜ HABER PEŞİNDEYİZ!

–          Ankara’da kurulan “Adil Seçim Basın ve İletişim Merkezi”mizde tüm sandık başlarından, doğrudan alacağımız seçim sonuçlarını gerçek zamanlı olarak tüm Türkiye’ye duyuracağız. Seçim sonuçlarının manipüle edilmesine hiçbir suretle izin vermeyeceğiz.

–          Müşahit olmak yetmez diyen ve sandık başından haber geçecek olan müşahit-muhabirlerimizle yani MÜŞABİR ağımızla gün boyu sandık  başından haber alacağız, tüm Türkiye’ye haber vereceğiz!

Adil Seçim Platformu bileşenleri olarak haftalardır tüm seçmenler için adil bir seçim ortamı sağlanmasına destek vermek için çalışıyoruz. Adil bir seçimin tüm seçmenlerin arzusu olduğunu ama sadece bizim çabamızla tam olarak mümkün olmadığını biliyoruz. Adil Seçim Platformu üyeleri ama aynı zamanda birer seçmen olarak tüm seçmenlere ilk açıklamamızda dile getirdiğimiz çağrımızı yineliyoruz:

Seçme hakkı, oy kullanmakla başlayan ve biten bir hak değildir. Oyuna sahip çıkmak da seçmen olmanın gereği ve seçmenlerin hakkıdır. Tüm seçmenleri seçme haklarını tam olarak kullanmaya, sandıklara sahip çıkmak üzere yola çıkan bizlere destek olmaya çağırıyoruz.

–       Bir oydan bir şey olmaz demeyin, vereceğiniz bir oyun Türkiye’nin kaderini değiştirebileceğini unutmayın, mutlaka ama mutlaka gelin ve oyunuzu kullanın.

–          Online platformlardan “ADİL SEÇİM UYGULAMA”sını telefonunuza indirin, kayıt olun. Adil bir seçim için bizimle iletişimde kalın!

–          Müşahit olduysanız, muhabir de olabilirsiniz. Sandık başından haber geçmek içi MÜŞABİR olun. musabir.com’dan kaydolun, kendi sandığınızın haberini yapın, bize gönderin.

–       Hemen, kendinize yakın hissettiğiniz bir siyasi partiye ya da seçim güvenliği ile ilgili çalışan bir inisiyatife gelin ve görev alın. Adil Seçim Platformu olarak sandık başındaki denetim ve izleme hakkımızı tam olarak kullanabilmek için sandık gözlemcisi (müşahit) başvurularını almaya  23 Haziran akşamına kadar devam edeceğimizi unutmayın!

–       Resmi görev almamış olsanız da oy kullandığınız sandık başında durmanın hakkınız olduğunu unutmayın, ne olursa olsun sandık başından, kesinlikle ayrılmayın.

–       Seçim öncesinde, sırasında ve sonrasında açıklamalarımızı takip edin. Yaygınlaştırmamıza destek olun.

Adil bir seçimin ancak ve ancak sizlerin de varlığı ve katılımı ile mümkün olduğunu unutmayın.

Adil Seçim Platformu bileşenleri olarak söz veriyoruz, seçmenlerin tümünün iradesinin seçime tam ve eksiksiz olarak yansıması, sandıkta sadece ve sadece adaletin hakimiyeti için bütün gücümüzle sandık başında olacağız. Hangi partiye, hangi adaya oy verirse versin, tüm vatandaşlarımız müsterih olsun ki herkesin oyu bizim oyumuzdur, onurumuzdur.”

Adil Seçim Platformu tarafından geliştirilen ve 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçiminde kullanılacak olan Adil Seçim Mobil Uygulaması’nın tanıtım videosu.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=2RycyVWMOqE

Uygulamanın indirme linkleri:

iOS: http://bit.ly/adilsecimios

Android: http://bit.ly/adilsecimandroid

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.