ANTALYA BELEDİYESİ’NDEN BİAT SÖZLEŞMESİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Bem Bir-Sen arasında yenilenen Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi yetkili sendikaya üye olmayan belediye emekçilerinin sözleşmeden yararlanmak için ödeyecekleri dayanışma aidatların artırılmasını getiriyor. Bem Bir-Sen dışındaki sendikal tercihlere yasak getiren ve belediye emekçilerini biat etmeye zorlayan bu sözleşme kabul edilebilir değildir

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği(Bem Bir-Sen) arasında yenilenen Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi, yetkili sendikaya üye olmayan belediye emekçilerinin sözleşmeden yararlanmak için ödeyecekleri dayanışma aidatlarının artırılmasını getiriyor. Antalya Şube Başkanımız İlhan Karakurt bu sözleşmenin büyük bir dengesizlik ve adaletsizlik doğurduğunu söyleyerek sözleşmeyi teşhir eden bir açıklama yaptı:

Karakurt değerlendirmesinde; Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in “En üst sınırdan, en yüksek limitten” imzaladıklarını belirttiği sözleşmenin Tüm Bel-Sen ile Mustafa Akaydın arasında 2012 yılında imzalanan ve üzerine ‘bir kuruş’ dahi konulmadan paraf edilen sözleşme olduğunu söyledi, eski olan bu sosyal denge sözleşmesinin 5. Maddesinde yer alan ‘yararlanma koşulları ve sözleşme aidatı’ ile 8. maddesinde yer alan ‘Sosyal Denge Tazminatı alamayacaklar’ bölümüne baktığımızda belediye emekçilerinin Bem Bir Sen dışında sendikal tercihlerine ipotek konarak cezalarla terbiye edilmek için yenilendiği anlaşılmaktadır.” diyerek bu ayrımcı ve biat sözleşmeyi teşhir etti.

Belediye Emekçileri Biat Etmeye Zorlanıyor

Yetkili sendika dışındaki sendikaların önünü kesmek için yapılmış bir sözleşme olan bu sözleşme ile farklı sendikalara mensup belediye çalışanlarının Bem Bir Sen’e geçmeye zorlandığını belirten İlhan Karakurt: “Menderes Türel, Bem Bir Sen’i de yanına alarak uyarı cezası alanlara 1 ay, kınama cezası alanlara 2 ay, aylıktan kesme cezası alanlara 3 ay, kademe ilerlemesi cezası alanlara 6 ay süreyle Sosyal Denge Tazminatını ödemeyerek belediye emekçilerini bu haktan ‘aforoz’ etmektedir. Sözleşmenin ilk icraatı olarak Tüm Bel Sen üyesi bir çalışanın iş yerinden mesai bitiminden 1 saat önce ayrıldığı gerekçesi ile ‘uyarma’ cezasına bağlı olarak Şubat Ayı ‘sosyal denge tazminatının kesildiğini, çalışanların biat etmeye zorlandığını, sözleşme kapsamında personelin hasta olmaya bile hakkının olmadığını, bu düzenlemenin makul ve kabul edilebilir bir açıklamasının olmadığını söyledi.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.