ANTALYA ŞUBEMİZ “KADIN ve EMEK” KONULU SÖYLEŞİ DÜZENLEDİ

Sendikamız Antalya Şubesinin düzenlediği “Kadın ve Emek” adlı söyleşide Antalyalı kadınlar bir araya geldi. Antalya Sanatçılar Derneği’nde (ANSAN) gerçekleşen söyleşiye, Yazar Kamile YILMAZ, Şair-Yazar Sennur SEZER ve Zekiye YÜKSEL konuşmacı olarak katıldı
ANSAN Genel Başkanı Yazar Kamile YILMAZ, yüzyıllardır kadını eve hapseden ve emeğini sömüren düzene karşı mücadelenin ortaklaştırılması gerektiğini söyledi. Yılmaz, savaşlarda kadının emeğinin ve bedeninin iki kat sömürüldüğünü hatırlatarak, “Kadınların dili barış olmalıdır” dedi.
Sennur SEZER, 15. ve 16. yüzyıl Divan Edebiyatı’nın ilk kadın şairlerini anlatarak, “Kadın- erkek eşitliğini o dönemde dile getirebilen kadın şairleri ‘yazmaktan korkmayan kadınlar olarak’ anıyorum” dedi. Sezer, 1909’da Bursa’da ipek kozalarını çözen 3500 kadın işçinin grevinden örnekler verdi. “Bursa’daki Ermeni, Kürt, Türk işçi kadınların grevi, Anadolu’da 8 Mart’ı hazırlayan olaylardan biridir. 1921’de de ilk kez Ankara’da 8 Mart kutlanmıştır” diyen Sezer, “Tarihe bakmak, erkek egemen sistemi anlamanın bir yoludur. Kadınlar yüzyıllardır başkaldırmayı bilmiştir” dedi.
Zekiye YÜKSEL’de, ‘Siyasal İslam’ın kadın üzerindeki etkisi üzerine konuştu. “Türkiye’de kadınların toplumdaki eşitsiz konumunun daha da kötüye gitmesinin nedeni, sömürü düzenini meşrulaştırmak için dini kullanan AKP hükümetidir. Cinsiyetçi politikalara karşı kafa yormazsak, mücadeleyi yükseltmezsek işçi ve emekçiler üzerindeki sömürü de devam edecektir” diye konuştu.
1

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.