Yaşam Alanını Savunan Artvin Halkının Yanındayız!

 

Doğasını, yaşam alanını savunan Artvin halkının yanındayız!

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’in Artvin’in yanı başındaki binlerce dönüm araziden çıkarmak istediği altın ve bakır madenine karşı yöre halkının başlattığı direniş sürüyor.

Artvin Cerattepe’de 16 Şubat’ta öğle saatlerinden itibaren başlayan polis saldırısı ve saldırıya karşı direniş nöbeti devam ediyor. Gün boyunca süren saldırıya rağmen iki gündür bekleyişini sürdüren halka 17 Şubat sabahı erken saatlerden itibaren polis saldırısı başladı. Polisin sert müdahalesine rağmen direnişten vazgeçmeyen Artvinliler ise yaylalarına sahip çıkıyor.

Dünyanın 100 doğal ormanından biri olan, endemik bitki örtüsü ile bir doğa harikası olan Artvin Cerattepe’de, siyanürlü maden faaliyeti yapmak isteyen Cengiz Holding’e karşı Artvin halkı günlerdir direniyor! Dayatılan rant, talan, emperyalist yağma politikalarına karşı doğasına, yaşam alanına sahip çıkan halklar tüm gücüyle direniyor.

Cerattepelilerin direnişi ise AKP tarafından saldırılarla engellenmek isteniyor. Üstelik yargısıyla, polisiyle, idaresiyle devletin tüm gücü, halkın ve doğanın yararına değil, bir holdingin çıkarlarını korumak uğruna seferber ediliyor! Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Erzurum’dan çevik kuvvet ve jandarma birlikleri getirilerek, halka şiddet uygulanmakta ve iş makinelerinin, konteynırların yolu açılmaya çalışılmaktadır.
İçindeki tüm canlılarla birlikte doğayı katletmeyi, dereleri kurutmayı ve yeraltı sularını zehirlemeyi görev bilenler, sahip oldukları bu gücü doğrudan, halkı baskıyla ve zorla sindirmeye çalışan AKP’den almaktadır. Türkiye; yıllardır doğası, suyu, yaşam alanları rant alanına çevrilmiş ve çıkar uğruna her türlü yağma dayatılmış bir ülke haline gelmiştir. Halkın yaşamı ayakkabı kutularında çalındığı gibi, milyon dolarlık  rant ihaleleri ile de, AKP’nin siyasi hesaplarına uygun biçimde yapılan uygulamaların vebali yine halka ödetilmektedir.

17-25 Aralık döneminde yayınlanan ses kayıtlarında “millete” küfür eden Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz’in rantı, çıkarı uğruna Artvin halkına saldıranlar halkın direnişini yenemeyecektir!

Türkiye, toplumun geniş bir kesimini yok sayan bir baskı yönetimiyle karşı karşıyadır. Unutulmamalıdır ki adaletsizliğin, talanın, katliamın, yağmanın, kayırmacılığın, zulmün temel yönetim ilkeleri haline getirildiği bir ülkede, demokrasinin gereği olarak halkın da direniş hakkı bulunmaktadır!

‘Vurun geçin’ diyenlere karşı Artvinliler Cengiz Holding’in madeni için çevre illerden polis takviyesi yapılmasına karşı tüm Artvinlileri ve yaşam savunucularını Artvin’e çağırıyor. Biz de Tüm Bel-Sen olarak, Artvin’de yaşamına, doğasına, insanlığın ortak değerlerine büyük bir özveri ve cesaretle sahip çıkan herkesi selamlıyor, herkesi bu mücadeleye destek vermeye, Artvin halkına ses olmaya çağırıyoruz!
Doğayı, yaşamlarımızı, geleceğimizi katleden maden faaliyetlerinin bir an önce iptal edilmesini, Cerattepe’de gözaltına alınanların serbest bırakılmasını ve polis şiddetine derhal son verilmesini istiyoruz!

 

1 2 3 4

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.