Ev Sahibi “Vakıf” Aklandı! Muharrem B.’ye 508 Yıl 3 Ay Hapis Cezası

Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e bağlı ev ve yurtlarda 45 çocuğun cinsel istismara uğradığı çocuk istismarı davası dün(20 Nisan) Karaman Adliyesi’nde görüldü. Muharrem B.’ye “alıkoyma, cinsel istismar, müstehcenlik ve yaralama” suçlarından 508 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Ensar Vakfı’na dair ise mahkeme herhangi bir ceza verilmesine gerek duymadı!

Dün Karaman’da ülke tarihinin en kısa sürede ve tek celsede sonuçlanan davası olabilecek bir tiyatro sahnesi yaşandı.

Akademisyenlerin, gazetecilerin, öğrencilerin, yaşamak için özsavunma kullanan kadınların, doğasını, yaşam alanlarını savunanların “vatan haini”ne varacak kadar suçlanıp yargılanma süreciyle zincirlere vurulmak istendiği; tacizci, tecavüzcü kurumların ise böyle aklandığı bir tablo yaşıyoruz.

Toplumda büyük bir infial ve duyarlılık yaratmış bu meselenin, ceza alan tecavüzcü öğretmen için “adalet yerini buldu” dedirtmek istenircesine 508 yıl ceza almış olması bizim içimize bir nebze de olsa su serpmedi maalesef. Çünkü biz biliyoruz ki; bu tecavüzcü şahıs ne kadar suçluysa bu suça ev sahipliği yapan sözde “vakıf”lar da o kadar suçludur.

Davada suçlama bireyselleştirilmiştir ve “vakıfa” dair araştırma bile yapılmasına gerek duyulmamıştır. Bu çok açık bir işbirliğidir. AKP’nin bu sözde “vakfı” koruma çabalarını izlerken bir kez daha anlıyoruz zaten, “bir kereden bir şey olmaz” diyenler sistematikleştirdikleri tecavüzleri savunuyorlar, çünkü aynı zihniyeti temsil ediyorlar.

Üstüne üstlük davaya çocuk, kadın ve insan hakları örgütlerinin müdahilliği kabul edilmezken Ensar Vakfı davaya “mağdur” olduğu gerekçesiyle müdahil oluyor. Sanığın avukatlığını yapan kişi ise Ensar Vakfı’nın başkanının şirketinin ortağı!

Evet; tecavüzcü, sapık öğretmene 508 yıl hapis cezası verildi, peki onu barındıran ve koruyan, işbirliği yapan vakıflara ne ceza verildi: hiçbir ceza verilmedi, avukatların tüm araştırma talepleri reddedilerek araştırılması için dahi bir karar çıkmadı, soruşturmanın genişletilmemesi için dava karartıldı. “Günah keçisi” cezaya boğuldu, vakıfların itibarı kurtarıldı!

Bu tecavüzcüye zemin hazırlayan kişi ve kurumlara gerekli yaptırımlar uygulanmadan bu dava kapanmamalı. Soruyoruz: Çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız?

Tüm Bel-Sen Genel Merkezi

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.