KOCAELİ ŞUBEMİZ BELEDİYELERDE YAŞANAN SÜRGÜNLERE KARŞI BASIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

Kocaeli Şubemiz son aylarda Yerel Yönetimlerde yoğunlaşan baskı ve sürgün uygulamalarına karşı bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya sürgüne uğrayan üyelerin yanı  sıra siyasi parti demokratik kitle kuruluşları KESK e bağlı sendikaların yöneticileri de katılım sağladı. Basın metni aşağıdadır.

Değerli basın emekçileri;

Bilindiği gibi yerel yönetimlerin faaliyet alanı diğer kamu kurumlarından farklı olarak hizmet alanının tamamıdır.

Bu durum yerel yönetim çalışanlarının uygun ve adil görevlendirmeler ile belediye alanının her köşesinde çalışmasını sağlar. Ancak 657 Sayılı DMK’da belirtildiği gibi bu görevlendirmeler emekçiyi canından bezdirecek yöntemler ile yapılamaz.

Ancak son aylarda Kocaeli Yerel Yönetimlerinde, üyemiz olsun olmasın tüm emekçilerden sendikamıza çok yoğun şikayetler gelmeye başlamıştır. Emekçiler, amirleri tarafından toplantılara çağrıldıklarını, bu toplantılarda emekli olmak isteyenlerden, imza ile dilekçe alındığını, emekli olmayı reddeden personellere “rotasyon” uygulanacağının kendilerine söylendiğini beyan etmişlerdir.

“Rotasyon” kelime anlamı olarak aynı birimde çalışanların, birim içi görev değişikliğidir. Ancak söz konusu işyeri Belediye ise bu rotasyon, örneğin Darıca’da oturuyorsunuz, bir sabah Kandıra’ya atamanız yapılabilir. Bu yüzden sürgün uygulamasına “rotasyon” adı verilemez.

Özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü’nde daha da yoğun yaşanan bu uygulama ile 200’ü aşkın emekçinin işyeri değiştirilmiş, bunların önemli bir bölümü ikamet ettikleri yerin oldukça uzak ilçelere görevlendirmeleri yapılmıştır. Bu durum, gün içinde birkaç araç ve saatlerce süren yolculuk anlamına gelmektedir. Tüm Bel-Sen olarak konuya dair tespitlerimiz şunlardır.

1: Bu emekçilerin her birinin kuruma en az 25 yıl hizmeti vardır, saygı ve minnet görmeleri gereken bir dönemde uğradıkları bu muamele, kabul edilemez.

2:  Bütün itirazlarımıza rağmen emeklilik yaşını kademeli olarak 68’e çekecek olan Siyasi İktidar’dır. Buna rağmen yaşı 50-55 civarında olan bu emekçilere kapıyı göstermek Belediye Yönetimleri açısından, ancak siyasi kadrolara yer açmak için kadro boşaltmak ile izah edilebilir.

3: Yüzlerce memurun yerini değiştirmek her şeyden önce, bu emekçilerin sosyal hayatını paramparça etmekte, verimlilikleri düşmekte ve daha başarısız yerel yönetim hizmeti alan Kocaeli halkı da bundan etkilenmektedir.

4:  Diğer yandan günü geldiğinde aynı muameleyi göreceğini anlayan binlerce belediye emekçisinin kuruma olan inancı sarsılmakta ve iş barışı derinden zedelenmektedir.

5: Memurların emekli olduklarında maaşları yarı yarıya düşmektedir. Kredisi, eğitim gören çocukları olan memurlar için emekli olmak, açlığa yoksulluğa sürüklenmek ile eş anlamlıdır.

6: Emekliliği dolan üst düzey yöneticileri bu uygulamadan “azade” tutmak da bir başka çifte standarttır.

Biz Tüm Bel-Sen olarak emekçilerin performansının, yaşı ile uzaktan yakından alakası olmadığını, bu yaklaşımın her şeyden önce bilimsel olmadığını, ifade ediyoruz. Çalışanlar ancak ve ancak katılımcı, kolektif ve söz sahibi oldukları kurumlarda başarılı olurlar. Bu yüzden yerel yönetimler, öncelikle çalışanların ortak komitelerde söz söyleyeceği kurumlar haline gelmelidir.

Buraya yazarken bile hicap duyduğumuz, “ Felç geçirmiş, gözleri görmeyen bir anneye, kanser tedavisi gören bir babaya bakmakla yükümlü kadın emekçiyi İzmit’ten Çayırova’ya, Trafik Kazası geçirip, 3 ameliyat geçiren raporlu bir kadın emekçiyi Gebze’den, İzmit’e yollamanın” yorumunu kamuoyuna bırakıyoruz. Bırakın devlet memurluğunu, bırakın yasaları, bırakın belediyeleri, bir kadın emekçiye bu şekilde yaklaşmanın; Dünya’nın hiçbir yerinde hiçbir koşulda gerekçesi olamaz.

Bu sebeple, biz Tüm Bel-Sen olarak tüm Yerel Yöneticilere bu tip uygulamalara son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bu durumun kimseye faydası yoktur. Emekli olmaya teşvik edin, sürgün değil. Teşviki de, emekli maaşlarının düzeyi ve memur emekli ikramiyesinin düzeyini arttırarak yapın. Bu şekilde, zaten zamanı geldiğini memurlar gönül rahatlığı ile emekliliği tercih edeceklerdir.

Görüşme ve diyaloğu esas alan Tüm Bel-Sen olarak, bu uygulamanın devamı halinde idari davaları, sürekli olarak açmak durumunda olacağımızı beyan ediyoruz.

Belediyelerde sürgüne gönderilmiş yüzlerce üyesi olan Memur-Sen’e bağlı bir sarı sendikanın da, mağdur emekçilere “işiniz var, daha ne istiyorsunuz?” şeklinde riyakâr yaklaşımlarının takdirini de hala o sendikada bulunan emekçilere bırakıyoruz. Gerçek mücadele ancak gerçek sendikalarda olur.

        Konunun takipçisi olacağımızı duyuruyor ve

        Tüm Kamuoyuna saygı ile ifade ediyoruz.

Tüm Bel-Sen

 Kocaeli Şube Yön. Kurulu

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.