KOCAELİ ŞUBEMİZ ŞEHİR TİYATROSU ÇALIŞANLARININ KADROYA ALINMAMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Sendikamız Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, sendika binasında, AKP hükümeti tarafından binlerce kamu çalışanının kadroya alınması çalışmasının sürmesine rağmen şehir tiyatrosu çalışanlarının kadroya alınmamasıyla ilgili açıklama yaptı
Karakuş, yaptığı açıklamada sözleşmeli kamu çalışanlarının kadroya alınması için çalışmaların başladığını ancak çalışmada şehir tiyatroları çalışanları için bir kadroya almanın söz konusu olmadığını bu nedenle büyük sıkıntıların yaşanacağını ifade etti.
Belediye şehir tiyatrolarında çalışanların Sanat ve Sahne Uygulatıcıları Hizmet Sözleşmesi ile esnek ve güvencesiz şekilde çalışmak zorunda bırakıldığı söyleyen Erdal Karakuş, 3 bin civarındaki çalışanın mağduriyet yaşadığını belirtti. Karakuş, “Halkımızın katılabildiği nadir kültürel etkinliklerde biri olan şehir tiyatrolarının gerek sahne önü gerek sahne arkasında emek veren şehir tiyatrosu emekçilerinin bir sefer daha haksızlığa uğraması zaten ağır ve adaletsiz olan çalışma koşullarını arttıracaktır. Dışlanma ve ayrımcılığa maruz kalmaları ise ürettikleri hizmetin kalitesini düşürecektir” dedi.
Kocaeli’nde 44, Türkiye genelinde ise 3 bin 500 şehir tiyatrosu çalışanının kadroya alınmayacağını kaydeden Karakuş, “Diğer kamu çalışanlarına kadro veren AKP iktidarı devlet tiyatrolarını tasfiye etme ve sermayeye açma anlayışı doğrultusunda yasa hazırlıyor. Paralel olarak şehir tiyatrolarını da tasfiye etmek istiyor. Bu kapsamda buradaki kamu emekçilerini de zorla emekli etmek istediği bilinmektedir. Bunlar AKP’nin sanatı ve sanatçıyı da kendi zihniyeti çerçevesinde tekleştirme, tasfiye etme anlayışının bir sonucudur” açıklamasında bulundu. Tüm Bel-Sen olarak bu ayrımcılığı kabul etmediklerini vurgulayan Karakuş, konunun gerek fiili ve meşru alanda gerekse yasama ve yargı alanında takipçisi olacaklarını kaydetti.
1

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.