MADENCİ ÖLÜMÜ “KADER “ DEĞİL SERMAYENİN KAR HIRSIDIR!

KESK Ankara Şubeler Platformu “Madencinin ölümü kader değildir” pankartı altında yüksel caddesinden olgunlar sokak ta bulunan madenci anıtına bir yürüyüş düzenledi
Yürüyüşün ardından KESK Şubeler Platformu adına dönem sözcüsü olan Ankara 2 Nolu Şubemiz İdari Sekreteri İsmail KAYGUSUZ basın açıklaması yaptı.
KAYGUSUZ basın açıklamasında “7 Ocak 2013 tarihinde Zonguldak Kozlu Maden Ocağında 8 maden işçisi daha bizlere ezberletilen “iş kazası” tabelası altında ölüme sürülerek katledildi.8 canımız sermayenin kar hırsına kurban edildi. Kozlu da 8 işçiyi yutan ve bir işçinin de ağır yaralanmasına yol açan bu işletme, yakın tarihte hükümet tarafından denetlenirken 5 kalemde toplanan eksiklikleri tespit edilip, uyarma dışında başka bir işleme ve denetime tabi tutulmamış ve sadece para cezası uygulanarak aynı şartlarda işçiler çalıştırılmaya devam edilmiştir. Yani, söz konusu şirkete sadece 3500 tl para cezası kesilerek, adeta işçilerin katledilmesine göz yumulmuştur. İşçi yaşamları bir avuç sermaye ve vurgun çetesine peşkeş çekilmiştir.” şeklinde konuştuktan sonra açıklamasını şöyle bitirdi: “Siyasi iktidar şayet bu ve benzeri iş cinayetlerinin nedenlerini soruşturmada samimi ise bu konuda ilk adım olarak, doludizgin uygulamaya koyduğu bu özelleştirme ve taşeron uygulamasından vazgeçmeli. Tüm emekçilerin çalışma koşullarını insana yaraşır bir hale getirmek için gerekli yasal düzenlemeleri yaparak işe başlamalıdır.”
1

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.